Varisli Venler ve Semptomları

Faydalı Bilgiler

Varisli Venler ve Semptomları

Dolaşım sistemi kalp, toplar ve atar damarlar ile kılcal damarlardan oluşmaktadır. Damarların bir parçası olan kapakçıklar kanın damarlarda ters yönde akışına engel olup, kasların yardımıyla kanın kılcal damarlardan toplardamarlara, daha sonra da kalbe ulaşmasını sağlar. Kapakçıkların görevini yapamaması kanın geri akışına, kan basıncının artmasına ve sonuç olarak venlerin daimi olarak uzayıp, genişleyip deforme olmasına neden olur. Bu da, hastada ağrılara yol açabilir.

Devamı

Derin Ven Trombozu (DVT) ve Emboli nedir?

Derin toplardamarlarda oluşan pıhtıya tromboz adı verilir. Pıhtı, kan akışkanlığının değiştiği ve kümeleştiği durumlarda oluşur. Derin toplardamarların vücutta en çok bulunduğu bölge bacaklar ve uyluktur.

Pıhtının derin toplardamarda parçalanıp damar sisteminde kan akış yönünde ilerlemesi sonucu vücudun başka bir bölgesinde damar tıkamasına emboli adı verilir. Emboli kanın dokuyu ya da organı beslemesine engel olabilir. Çeşitleri itibariyle, pıhtı akciğer atardamarı veya onun dallarından birini tıkayacak olursa, ortaya çıkan klinik tabloya akciğer embolisi (pulmoner emboli,PE), beyinin herhangi bir bölümüne giden kan akışını ani olarak kesmesi durumuna beyin embolisi, doğum esnasında bebeğe ait çeşitli hücreler, saç ve benzeri oluşumların annenin dolaşımına girerek kalp ve solunum sisteminin çökmesine neden olan çeşidine de amniyon sıvı embolisi denir. Tıkanan damarın çapı ne kadar genişse klinik tablo da o ölçüde ağır olur. 

Devamı