Derin Ven Trombozu (DVT) ve Emboli nedir?

Faydalı Bilgiler

»

Derin Ven Trombozu (DVT) ve Emboli nedir?

Derin toplardamarlarda oluşan pıhtıya tromboz adı verilir. Pıhtı, kan akışkanlığının değiştiği ve kümeleştiği durumlarda oluşur. Derin toplardamarların vücutta en çok bulunduğu bölge bacaklar ve uyluktur.

Pıhtının derin toplardamarda parçalanıp damar sisteminde kan akış yönünde ilerlemesi sonucu vücudun başka bir bölgesinde damar tıkamasına emboli adı verilir. Emboli kanın dokuyu ya da organı beslemesine engel olabilir. Çeşitleri itibariyle, pıhtı akciğer atardamarı veya onun dallarından birini tıkayacak olursa, ortaya çıkan klinik tabloya akciğer embolisi (pulmoner emboli,PE), beyinin herhangi bir bölümüne giden kan akışını ani olarak kesmesi durumuna beyin embolisi, doğum esnasında bebeğe ait çeşitli hücreler, saç ve benzeri oluşumların annenin dolaşımına girerek kalp ve solunum sisteminin çökmesine neden olan çeşidine de amniyon sıvı embolisi denir. Tıkanan damarın çapı ne kadar genişse klinik tablo da o ölçüde ağır olur. 

+Derin Ven Trombozuna neler sebep olur?

Genellikle toplardamar iç duvarında oluşan hasar derin ven trombozuna neden olur. Bu hasar, fiziksel, kimyasal ya da biyolojik faktörlere bağlı olabilir. Nedenler arasında en çok; cerrahi müdahaleler, ciddi travma, inflamasyon veya bağışıklık sistemi yanıtı bulunur. Cerrahi işlem ve özellikle büyük ameliyatlar sonrası, yatak istirahatı esnası ve ertesinde hastalarda gözlenir. Vücutta kan akımın giderek yavaşlaması ve hatta durma noktasına gelmesi DVT riskini artırır.

 
 

+Derin Ven Trombozunun Önlenmesinde Varisel Anti-Emboli Çorapları’nın Kullanımı

DVT ve PE’den korunmada rutin kullanımda olan uygulamalar, ilaç tedavisi ve mekanik korunma yöntemlerini içerir. Elastik, basınçlı anti-emboli çoraplarının kullanımı etkin ve hasta açısından ekonomik mekanik korunma yöntemlerinin başında gelmektedir.

 

Değişken basınçlı Varisel Anti-Emboli Çorapları, yüksek kaliteli ince dokusu ile ayak bileğinde 18mmHg seviyesinde basınç uygularken, basınç değerlerini yukarılara çıktıkça azaltarak,  toplardamar içerisinde kan akımını hızlandırır, pıhtı oluşumuna engel olur.

 

İsteğe göre anatomik yapıya tamamen uygun, gerçek topuk ile üretilebilen Varisel Anti-Emboli Çorapları, gerçek topuk, bilek ve baldır formu ile hastanın gereksinimi olan basıncı, doğru miktar, oran ve noktalarda uygulayabilmektedir. Parmak üstüne yerleştirilmiş gözlem penceresi hem hekime operasyon esnasında gözlem kolaylığı hem de ayak yere bastığında hastaya rahatlık sağlamaktadır. Diz üstü çoraplardaki silikon bant çorabın aşağı kaymasına engel olur, konforlu bir kullanım sağlar.